ŻELBET – KONSTRUKCJE ŻELBETOWE

żelbet-konstrukcje-żelbetowe

ŻELBET - KONSTRUKCJE ŻELBETOWE

ŻELBET | Konstrukcje żelbetowe są obowiązkowym elementem większości budów w Polsce. Wykonuje się je z odpowiedniego betonu towarowego oraz stali żebrowanej właściwie przygotowanej. Jednak mało kto zna jego historię. A zaczyna się ona już w XIX wieku.

żelbet-konstrukcje-żelbetowe-zbrojenie
KONSTRUKCJE ŻELBETOWE
Szukasz wykonawcy konstrukcji żelbetowych?
Skontaktuj się z nami!

Historia - żelbet oraz konstrukcje żelbetowe

Historia żelbetu zaczyna się 1867 roku, kiedy franuz Joseph Monier po raz pierwszy stworzył konstrukcję z betonu zbrojoną siatką – doniczkę na rośliny. Gdy zauważył, że w trakcie mrozu nie uległa pękaniu, zgłosił swoje odkrycie do urzędu patentowego. Okazało się, że metalowe zbrojenie nadało betonowi dużo większą wytrzymałość na rozciąganie.

Blisko 25 lat później inżynier Francois Hennebique udowodnił zalety płynące z połączenia betonu i stali. W 1892 roku Hennebique opatentował innowacyjny system konstrukcji betonu i stali. 
Połączenie ich pozwala na wykorzystanie najlepszych zalet obu materiałów, ponieważ duża przyczepność elementów stalowych do betonu daje trwałe zespolenie. Ważny jest także fakt, że oba materiały mają podobną rozszerzalność temperaturową, czyli pod wpływem zmian temperatur zmieniają one swoją objętość w mniej więcej w takim samym stopniu. Tym sposobem żelbet nie ulega uszkodzeniom pod wpływem różnicy temperatury.

Kiedy stosujemy żelbet?

Żelbet czyli wzmocnienie stalowymi prętami stosuje się, gdy konstrukcja z betonu jest narażona na silne działanie sił rozciągających. Beton jest kruchy i tym samym nie przenosi sił rozciągających. Do wzmacnianych w ten sposób konstrukcji należą nadproża nad otworem okiennym i drzwiowym, stropy a także ławy fundamentowe. Technologia ta świetnie sprawdza się również przy słupach, schodach, tarasach czy balkonach. Żelbet stosuje się również poza obszarem budynku, np. na podjazdach.

Odpowiednie przygotowanie zbrojenia pod konstrukcje żelbetowe

Informacje określające konstrukcje żelbetowe, znajdują się w projekcie technicznym budynku. Tam można znaleźć klasę i gatunek stali, z której mają być wykonane elementy stalowe, a także ich wymiar oraz średnicę. Ważne jest, aby nie zapomnieć o tych parametrach przy zakupie, ponieważ zabronione jest stosowanie innych elementów stalowych, niż określonych w projekcie technicznym. Następnym etapem prac jest wyczyszczenie prętów z rdzy, farb czy innych zabrudzeń, gdyż daje to pewność optymalnego zespolenia z betonem. Z prętów tworzy się szkielet zbrojenia według wytycznych projektu. W celu poprawy przyczepności betonu do stali stosuje się pręty żebrowane.

Pręty zbrojeniowe - żebrowane

Pręty żebrowane wykorzystywane są w budownictwie, ponieważ w połączeniu z betonem utworzą żelbet, który charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Pręt żebrowany będzie korzystnie wpływał na poprawę przyczepności betonu do stali, co umożliwi właściwą współpracę wymienionych materiałów. Ten rodzaj prętów zbrojeniowych zdecydowanie bardziej trzyma się wewnątrz betonu w stosunku do prętów gładkich.

Pręty żebrowane wykonuje się ze specjalnego rodzaju stali węglowej. Ten rodzaj prętów zbrojeniowych ma różną średnicę i kształt. Najczęściej występują pręty o okrągłym przekroju, jednak produkuje się również inne kształty: sześciokątne i czworokątne. Różna jest także grubość prętów, co zmienia ich wytrzymałość.

Elementy zachowują znaczną twardość oraz odporność na odkształcanie. Pręty żebrowane wykorzystywane są również do zbrojenia konstrukcji betonowych, gdzie zwiększają wytrzymałość poziomych konstrukcji betonowych o większych powierzchniach.